خدمات بهزیستی به بیماران متابولیکی فنیل کتوری 

مدیرکل بهزیستی استان زنجان از ارائه خدمات بهزیستی به بیماران متابولیک فنیل کتوری خبر داد و گفت: در سال گذشته نزدیک به ۳میلیارد ریال کمک‌هزینه بهبود تغذیه و کمک‌هزینه درمان و توانبخشی افراد مبتلا به بیماری‌های متابولیک،  به ۵۵ خانواده تحت پوشش بهزیستی پرداخت گردید. 

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان دکتر روح اله خدابنده لو  با اشاره به نقش عوامل ژنتیکی در ابتلا کودکان به این بیماری افزود :ضروری است خانواده بیماران PKU که قصد بارداری دوم را دارند به مرکز مشاوره ژنتیک بهزیستی مراجعه کرده و درصورت نیاز نسبت به انجام آزمایشات ژنتیک به‌صورت رایگان و شرکت در جلسات آموزشی تغذیه برای افراد بیمار و خانواده با کمک مدرس تخصصی با همکاری شبکه بهداشت و درمان اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه چنانچه کودک دارای معلولیت باشد خدمات دوگانه بهزیستی از جهت معلولیت و اختلال متابولیکی  دریافت خواهد کرد، افزود: کلیه مبتلایان به بیماری متابولیکی فنیل کتونوری، بدون اینکه دارای معلولیت باشند و فارغ از اینکه در چه دهک درآمدی قرار دارند، تحت حمایت بهزیستی خواهند بود و از خدمات این سازمان بهره‌مند می‌شوند.

وی در تشریح این بیماری گفت: علت اصلی این بیماری فقدان یا عدم فعالیت آنزیم کبدی فنیل آلانین هیدروکسیلاز است که باعث می‌شود سطح اسید آمینه در بدن افزایش یابد و عوارض ناشی از این افزایش، آسیب‌های جبران ناپذیری به مغز و سیستم اعصاب مرکزی وارد می‌کند و باعث عقب ماندگی ذهنی و مشکلات دیگر می شود.

مدیرکل بهزیستی همچنین در خصوص توانمندسازی و حمایت از اشتغال بیماران متابولیکی اظهار کرد: این بیماران مانند سایر مددجویان تحت پوشش می توانند از خدمات پرداخت تسهیلات اشتغال زایی( بیمه خویش فرمایی و کارفرمایی) تسهیلات قرض الحسنه اشتغال و تسهیلات مسکن برخوردار شوند.

این مقام مسئول به فعالیت تنها موسسه خیریه حمایت از بیماران متابولیکی تحت نظارت بهزیستی اشاره کرد و گفت: برگزاری کلاس های آموزشی هنری و صنایع دستی و ارائه ی مدرک معتبر بعد از فراغت از آموزش و همچنین استخدام در کارگاه های تولیدی صنایع دستی زیر مجموعه خیریه و امکان دریافت تسهیلات قرض الحسنه اشتغال برای شروع به کار این افراد به طور مستقل، از جمله خدمات این موسسه به مددجویان تحت پوشش است.

کد خبر 110434

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد