طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک اجرا می شود/ جبران افزایش قیمت ۱۱ ماده غذایی توسط دولت

معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از آغاز طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک خبر داد که بر اساس آن ۷ دهک درآمدی در صورت خرید ۱۱ قلم مواد خوراکی از سبد غذایی تعریف شده، مشمول بهره‌مندی از یارانه مضاعف ۲۲۰ هزار تومانی(غیرنقدی) می‌شوند بدین ترتیب یارانه ۴۰۰ هزار تومانی ۶۲۰ هزار تومان و یارانه ۳۰۰ هزار تومانی ۵۲۰ هزار تومان می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، علیرضا عسگریان در نشست خبری با موضوع اجرای مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی در محل این وزارتخانه برگزار شد، افزود: دولت دارای راهبردهای کلان در حوزه تغذیه مردم است و علیرغم مشکلات بودجه‌ای و تحریم‌ها توانست طرح کالابرگ را امسال اجرایی کند.

وی ادامه داد: از اواخر سال ۱۴۰۱ طرح کالابرگ طی ۶ یا ۷ دوره آزمایشی به مرحله اجرایی درآمد تا به مرحله کنونی رسید.این طرح به صورت آزمایشی از یک استان آغاز و با دربرگیری دهک‌های درآمدی اول تا سوم، هم اکنون ۷ دهک (بالغ بر ۶۱ میلیون نفر از جمعیت کشور) را تحت پوشش دارد. 

 به گفته عسگریان میزان استقبال مردم از طرح کالابرگ الکترونیک ۱۶ درصد است و متقاضیان برای شناسایی فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ می‌توانند به نرم‌افزار کاربردی «شما» مراجعه و نزدیک‌ترین فروشگاه را رصد و شناسایی کنند این در حالیست که ۲۱۱ هزار فروشگاه زنجیره‌ای به طرح مذکور متصل هستند.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از کالابرگ برای خرید مواد خوراکی «اختیاری» است اما یارانه تشویقی در نظر گرفته شده برای خرید از سبد غذایی تعریفی تنها یکماه قابلیت ذخیره شدن در حسابها را دارد گفت: در صورت عدم خرید، یارانه مضاعف تشویقی حذف می‌شود تا ماه بعدی که دوباره شارژ شود.

معاون وزیر رفاه با بیان اینکه این یارانه برای سفره غذایی مردم در نظر گرفته شد تا کالری و پروتئین مورد نیاز آنها تامین شود گفت که هر شهروند می‌تواند ۱۱ قلم از موادغذایی تعریف شده در سبد غذایی را از فروشگاه های طرف قرارداد خریداری کند.

وی در ادامه از آغاز طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک از خبر داد که بر اساس آن ۷ دهک درآمدی در صورت خرید ۱۱ قلم مواد خوراکی از سبد غذایی تعریف شده، مشمول بهره‌مندی از یارانه مضاعف ۲۲۰ هزار تومانی می‌شوند چرا که این سبد بر پایه قیمتهای سال ۱۴۰۱ عرضه خواهد شد. 

عسگریان ادامه داد: این سبد ۱۱ قلم غذایی براساس قیمت روز معادل ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان بوده که همین سبد براساس مبنای سال گذشته معادل ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان است و به عبارتی مابه‌التفاوت قیمت این سبد طی سال ۱۴۰۱ تا زمان فعلی، ۲۲۰ هزار تومان است؛ اما با اجرای طرح فجرانه که از ۱۷ بهمن آغاز می‌شود و تا ۱۷ اردیبهشت ماه ادامه دارد، دولت این مابه‌التفاوت قیمتی را جبران کرده است و این حمایت مضاعف دولت از سفره و امنیت غذایی مردم بوده است و دولت برای اجرای سه ماهه این طرح ۲۰ هزار میلیارد تومان لحاظ کرده است.

معاون وزیر رفاه در این باره افزود: با احتساب یارانه تشویقی ۲۲۰ هزار تومانی که در طرح فجرانه در نظر گرفته شده است، یارانه ۴۰۰ هزار تومانی یک فرد در صورت خرید سبد مذکور به ۶۲۰ هزار تومان و یارانه ۳۰۰ هزار تومانی نیز به ۵۲۰ هزار تومان افزایش می‌یابد اما به شرطی   که از ۱۱ قلم مواد غذایی تعریف شده در سبد غذایی خریداری کنند.

به گفته وی، شرط قبلی برای خرید ۲۰۰ هزار تومانی از سبد جهت بهره‌مندی از یارانه تشویقی «حذف» شده است. این در حالیست که خانوارها با خرید هر قلم از مواد خوراکی از یارانه تشویقی مربوط به همان ماده غذایی استفاده می‌کنند.  

عسگریان تاکید کرد: با توجه به اینکه خرید از سبد غذایی «اختیاری» است لذا افراد می توانند یارانه خود را در صورت تمایل «نقدی» برداشت کنند دریافت کنند. این در حالیست که همچنان این یارانه به حساب سرپرستان خانوارها واریز لذا امکان خرید مواد خوراکی سبد تغذیه‌ای نیز با کارت سرپرست خانوار امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به برخی افراد که هنگام مراجعه به فروشگاه کارت بانکی خود را همراه ندارند اظهار کرد: در این صورت این افراد می‌توانند با کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* از میزان اعتبار باقی‌مانده خود مطلع شوند.

معاون وزیر رفاه در خصوص نحوه تعیین دهک‌ هر خانواده گفت: دهک‌ها با بررسی کد ملی هر شخص و همچنین بررسی میزان تراکنش‌های بانکی آنها اعم از ساتنا، پایا و دارائی آنها در پنجره واحد دولت صورت می‌گیرد.

کد خبر 101848

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

خدمات الکترونیک پرکاربرد