شنبه 29 دي 1397   07:47:30
شرح وظایف


پیشگیری نوعی فعالیت سیستمیک، خلاق و هوشمندانه که بر اساس پیش بینی آینده و انتخاب کم عارضه ترین و پر منفعت ترین هدف، برنامه و اقدامات و بر مبنای شرافت انسانی و عدالت وارد مداخله می شود.
با تدوین برنامه های اجرایی، به منظور کاهش میزان بروز و شیوع معلویت ها و آسیب های اجتماعی در بین اقشار مردم و منطقه فعالیت می نماید.
این معاونت شامل واحدهای زیر است.
1-  دفتر پیشگیری از معلولیتها
2-  دفتر مشاوره و خدمات روان شناختی
3-  دفتر پیشگیری از اعتیاد
4-  دفتر پیشگیری از آسیبها
دفاتر زیر مجموعهمعاونت امور توسعه پیشگیری شامل 4  دفتر بشرح ذیل است 

1-  دفتر پیشگیری از معلولیتها ( سرکار خانم دکتر ژیان )
2-  دفتر مشاوره و خدمات روان شناختی (طاهره السادات علوی ) 
3-  دفتر پیشگیری از اعتیاد ( سرکار خانم دکتر قربانی ) 
4-  دفتر پیشگیری از آسیبها ( سرکار خانم نسرین زحمت کش ) 
دفتر مشاوره و خدمات روانشناختی

دفتر مشاوره و خدمات روانشناختی


دفتر مشاوره و خدمات روانشناختی

هدف از تاسیس مراکز مشاوره پاسخ به نیازهای مشورتی و روانشناختی در حیطه های فردی، گروهی و خانوادگی به منظور ارتقا توانایی ها و سلامت روان مراجعین و پیشگیری از اختلالات و مشکلات روانی - اجتماعی با استفاده از شیوه های مشاوره ای ، مداخله ای و اموزشی است. حدااقل مدرک تحصیلی برای ارائه خدمات مشاوره داشتن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط می باشد.

مراکز مشوره و خدمات روانشناختی در سه سطح تعریف شده اند

مراکز مشاوره سطح 1 که مراکز مشاوره سلامت روان محلی نامیده میشوند و مصاحبه اولیه روانشناختی ، آموزش های محله ای و در صورت نیاز ارجاع به مراکز سطوح 2یا 3 را انجام می دهند.

مراکز مشاوره سطح2 که مراکز مشاوره عممی نامیده می شوند. و خدمات روانشناختی ارائه می نمایند.

مراکز مشاوره سطح 3 که مراکز مشاوره تخصصی نامیده می شوند . مشاوره های تخصصی نظیر مشاوره کودک و نوجوان، ازدواج و خانواده ، تحصیلی - تربیتی ، کودکان استثنایی ، مشاوره با رویکرد اسلامی، سالمندان، صنعتی - سازمانی و مشاوره اختلالات جنسی ارائه می نمایند.

 

آدرس و روزهای فعالیت مراکز مشاوره تحت پوشش اداره کل بهزیستی 

ساعات فعالیت روزهای فعالیت آدرس شماره تلفن(با کد استان)
صبح - عصر همه روزه خیابان شهید داوودی،ساختمان پزشکان  5147235165
عصر همه روزه احمد آباد-ابتدای خیابان عارف-ساختمان نگین- طبقه دوم 05138383193-4
عصر همه روزه بلوار ابوذر غفاري نبش ابوذر 15 5138446127
عصر همه روزه بولوار وكيل آباد بين وكيل آباد 19و21 -  ساختمان پزشكان رضا-طبقه دوم 5136038709
عصر همه روزه خیابان سجاد - چهارراه بزرگمهر ساختمان سارسل طبقه سوم واحد 31 5137610178
عصر  همه روزه 15 خرداد 3- جنب ساختمان آرین  5142225863
عصر همه روزه كوهسنگي 1/8- پلاك35- طبقه 5 5138534111
عصر همه روزه 24متری انقلاب - نبش خیابان خرمشهر 5144229477
عصر همه روزه خیابان کاشانی- ابتدای کاشانی 8 5152242273
عصر همه روزه کاشفی 15 -  ساختمان پزشکی قائم. طبقه 3 5144240355
عصر همه روزه بلوار معلم  - بین چهارراه دانشجو و معلم 36 پلاک 982 کنار زبانسرا 513929293
عصر همه روزه خیابان امام خمینی 8ساختمان جوادالائمه طبقه دوم 5155220866
عصر همه روزه خیابان کاشفی روبروی کاشفی 4- نرسیده به نجار آباد 5144223239
عصر همه روزه بلوار معلم بین معلم 45و چهارراه دانشجو ساختمان صبا پلاک699 طبقه دوم 5138928072
عصر همه روزه طرقبه - ميدان صاحب الزمان  5134227423
عصر همه روزه احمد آباد- پاستور6- پلاك 21 5138410203
عصر همه روزه   513762002

دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

دفتر پیشگیری از آسیبها


دفتر پیشگیری از آسیبهای اجتماعی ،یکی از دفاتر معاونت امورتوسعه وپیشگیری سازمان بهزیستی کشور می باشد که باهدف،  بهبود کیفیت زندگی ،رفاه اجتماعی و پیشگیری  از آسیب های اجتماعی اعم ازاعتیاد،جرم ،خشونت ،طلاق، خودکشی و ....  فعالیت می نماید.

با توجه به رشد روز افزون آسیبهای اجتماعی،انجام اقداماتپیشگیرانهبا رویکرد اجتماع محور و توسعه محلی را ازطریق آموزش ، تشکیل گروه های همیار و راه اندازی پایگاه های سلامت اجتماعی  در مناطق آسیب خیزو حاشیه نشینی ، بیش ازهرزمان دیگری مطرح می سازند.

آشنایی با طرح ها وبرنامه های اجرایی دفتر پیشگیری از آسیبهای اجتماعی 

  • طرح مشارکت اجتماعی دانش آموزی برای پیشگیری از آسیبهای اجتماعی
  • طرح ظرفیت سازی همیاران سلامت اجتماعی بارویکرد توسعه محلی
  • طرح توسعه پایگاه های سلامت اجتماعی با رویکرد توسعه محلی
  • طرح خانواده سالم

• طرح مشارکت اجتماعی دانش آموزی برای پیشگیری ازآسیبهای اجتماعی:

این طرح با هدف ارتقا سرمایه اجتماعی نوجوانان و پیشگیری از آسیب اجتماعی طراحی شده است

ارتقای توانمندی های دانش آموزان اعم از افزایش شناخت نسبت به مسائل و آسیب های اجتماعی دانش آموزان، اصلاح نگرش ها در زمینه رفتارهای پرخطر، افزایش مهارت های کار گروهی و مشارکت در بین دانش آموزان، توسعه ظرفیت های مشارکت دانش آموزان برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی نوجوانان اعم از ایجاد ظرفیت برای تمرین و انجام فعالیت های مشارکتی ، ایجاد سازوکار تشویق و حمایت از ابتکارات دانش آموزان و توسعه شبکه مشارکت اجتماعی دانش آموزان برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی در سطح کشور از دیگر اهداف عملیاتی این طرح است

برای اجرای این طرح با همکاری دوجانبه  وزارت آموزش وپرورش و سازمان بهزیستی کشور ، هفت گام اجرایی از جمله آموزش کارشناسان و تسهیل گران استانی، آموزش معلمان ، اجرای فرآیند یادگیری مشارکت دانش آموزان، حمایت و پشتیبانی از اقدامات مشارکتی دانش آموزان پیش بینی شده است.

این طرح به طور پایلوت از سال تحصیلی 96-95 در سطح استان های کشور با پوشش 6 درصدی ، آغاز  و تا پایان پنج سال آتی 20 در صد کل دانش آموزان گروه هدف ( دانش آموزان دوره اول دبیرستان ) ، تحت پوشش برنامه قرار خواهند گرفت  .

•طرح ظرفیت سازی همیاران سلامت اجتماعی بارویکردتوسعه محلی:

برنامه همیاران سلامت روان اجتماعی ،یک برنامه مردمی است که مردم با مشارکت و یا ری یکدیگر به شناخت مسایل و مشکلات خود پرداخته و با استفاده از توانایی های خود اقدام به رفع مشکلات موجود، و برآورده نمودن نیازهای جامعه می نمایند.

هدف کلی:

مشارکت ، همکاری و همگامی مردم در رسیدن به یک جامعه سالم

اهداف جزئی:

افزایش آگاهی،دانش و مهارت های ارتباطی و تصمیم گیری گروهی

افزایش توانمندی گروهی در اداره امور خود و اجتماع خودو

تعداد همیاران سلامت اجتماعی:تعداد همیاران استان تهران درسال 87 حدود826 نفر می باشد.

•طرح توسعه پایگاههای سلامت اجتماعی بارویکردتوسعه محلی:

پایگاه سلامت اجتماعی مکانی است که در حوزه ارتقای سلامت اجتماعی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی، توسط جمعیت همیاران سلامت اجتماعی و سازمان های مردم نهاد ، خدماتی را ارائه می دهد.

هدف کلی:

 ارتقای سلامت اجتماعی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محله

اهداف اختصاصی:

ظرفیت سازی و توانمند سازی مردم محله

ارتقای سلامت اجتماعی از طریق آموزش و تمرین مهارت های فردی و اجتماعی

آگاهسازی مردم نسبت به تکالیف شهروندی و …

تعداد پایگاههای سلامت اجتماعی راه اندازی شده دراستان  28  پایگاه می باشد. 

•طرح خانواده سالم:این طرح در حال حاظر ا زطریق فراخوان مبنی بر تولید برنامه های  فرهنگی وهنری  ، توسط دفتر پیشگیری از آسیبهای اجتماعی بهزیستی کشور مدیریت واجرا می گردد.

دفتر پیشگیری و کنترل بیماری ایدز

دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد

دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد


دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد به منظور پیشگیری از آسیبهای اجتماعی بلاخص اعتیاد – مداخلات پیشگیرانه در سه سطح اولیه ،ثانویه ،ثالث –تنظیم بهداشت روانی فرد ،خانواده ،جامعه  -توانمند سازی واشتغال افرادی که از اعتیاد پاک شده اند به عهده دارد .

سوء مصرف مواد یکی از مهمترین مشکلات عصر حاضر می باشد که گستره ای جهانی پیدا کرده است، مصییبتی که میلیونها زندگی را ویران و سر مایه های کلان ملی را صرف مبازره و یا جبران صدمات ناشی از آن می نماید. هر روز بر شمار قربانیان مصرف مواد افزوده می شود و عوارض آن شامل اختلالات جسمی، روانی، خانوادگی، فرهنگی، اقتصادی واجتماعی همه مرزهای فرهنگی واجتماعی را در می نوردد وسلامت بشر را مورد تهدید قرار می دهد. نسل بشر تا هر زمان که تداوم یابد اعتیاد را به عنوان آفت همیشگی با خود حفظ خواهد کرد. مبارزه علیه عوامل تولید مواد به تنهایی باعث کاهش مصرف نخواهد شد. تنها روش موثر برای کاهش شیوع اعتیاد بکارگیری روش های صحیح کاهش تقاضا شامل برنامه های پیشگیری و درمان همگام بامبارزه با عرضه است.

بر این اساس دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی یزد تلاش می کند که رسالت خود را که مبنی بر برنامه ملی پیشگیری، درمان و بازتوانی سوءمصرف مواد می باشد در سطوح برنامه ریزی و بافعال نمودن بخش های مرتبط غیر دولتی آنرا اجرا نماید.

دفتر پیشگیری از معلولیت‌ها

دفتر پیشگیری از معلولیتها


 

دفتر امور پیشگیری از معلولیتها:

معلولیت به علت ماهیت پیچیده ای که دارد از جهات مختلف پزشکی، روانشناسی، تعلیم وتربیت نیاز به بررسی دارد. انواع مختلف معلولیت باعث پائین آمدن درجه عملکرد شخص از نظر فرهنگی و اجتماعی می شود، چون اکثر بیماریهای ژنتیکی همراه با نقص  جسمی و ذهنی می باشند نگهداری از فرد معلول کاری بسیار مشکل و خارج از توان مالی و عملی خانواده است، درحالیکه بسیاری از این بیماریها قبل از بچه دارشدن و در حین حاملگی قابل تشخیص می باشد، بنابراین پیشگیری از معلولیت مهمترین روش درجهت کاهش بروز بیماریهای ژنتیکی معلولیت زا است.

الف- طرح پیشگیری از معلولیتها ناشی از اختلالات ژنتیک:

هدف کلی این طرح کاهش بیماریهای معلولیت زا با منشاء ژنتیک در کشور است. همچنین شناخت وضعیت موجود بیماریهای ژنتیکی در ایران، فراهم نمودن امکانات مشاوره ژنتیک در سراسر کشور و کاهش هزینه های ناشی از تولد و نگهداری افراد معلول را مدنظر دارد. سازمان بهزیستی استان یزد در راستای اجرای هر چه بهتر برنامه پیشگیری از معلولیتها ناشی از اختلالات ژنتیک و به منظور ارائه خدمات مشاوره ای و تشخیص بهتر به مردم استان و سایر استانهای مجاور اقدام به تأسیس مرکز تحقیقات ژنتیک نموده که شامل بخش های مشاوره ژنتیک و آزمایشگاه تشخیص ژنتیک می باشد.

ب- طرح کشوری پیشگیری از تنبلی چشم:

 آمبلیوپی یا تنبلی چشم به کاهش دید یک طرفه و گاه دو طرفه ای گویند که حتی پس از رفع هر گونه عیب انکساری یا ضایعه ارگانیک در چشم بر طرف نشود، عدم تشخیص و درمان به موقع تنبلی چشم می تواند موجب کاهش بسیار شدید دید یک یا هر دو چشم و گاهی نابینائی شود. از نظر لغوی آمبلیوپی از دو واژه Amblyo به معنای گنگ و opia به معنای دید تشکیل شده است.

 بهترین سن برای تشخیص و درمان این بیماری سنین پیش دبستانی و ترجیحاً تا قبل از پنج سالگی است به همین دلیل این دوره را سنین طلایی می نامند، اگر در این دوره به موقع تشخیص داده شود بطور کامل درمان خواهد شد، ولی هر قدر سن کودک از 5 سالگی بگذرد امکان درمان نیز به همان نسبت کمتر می شود بطوریکه بعد از 9 تا 12 سالگی تقریباً غیرقابل درمان است. بدین ترتیب ممکن است چشمان  بعضی از کودکان با آنکه سالم و طبیعی بنظر می رسند از دید کافی برخوردار نباشند.  

 

ج- طرح آگاهسازی پیشگیری از معلولیتها و آسیبهای اجتماعی:

یکی از اهداف معاونت امور فرهنگی و پیشگیری سازمان بهزیستی، پیشگیری از بروز معلولیتها و آسیبهای اجتماعی است. دستیابی به این هدف بزرگ در صورتی امکان پذیر است که علاوه بر ارائه خدمات در زمینه مشاوره ژنتیک و تشخیص معلولیتها بتوان سطح آگاهی جامعه را در زمینه این بیماریها و چگونگی بروز معلولیتها بالا برد در این راستا ناگزیر به طراحی شیوه های گوناگون است تا علاوه بر اگاهسازی افراد جامعه در این زمینه رفتار و باورهای نادرست افراد را که چه بسا خود  مقدمه ای بر بروز و افزایش معلولیتها و آسیبهای مختلف در سطح جامعه می شود تغییر دهد.  دفتر پیشگیری از معلولیتهای معاونت امور فرهنگی و پیشگیری سازمان بهزیستی در راستای کاهش بروز معلولیتها در جامعه و همچنین بالا بردن سطح آگاهی جامعه نسبت به مسائل پیشگیری اقدام به اجرای طرح های آگاهسازی پیشگیری از معلولیتها و آسیبهای اجتماعی نموده است در استان یزد نیز این طرح از سال 1376 به اجرا درآمده است.

گروههای هدف:

با توجه به اینکه سطح آگاهی اقشار مختلف، ازحمله جوانان، زنان خانه دار،کم سوادن وروستائیان  نسبت به مسائل پیشگیری از معلولیتها و آسیبهای اجتماعی پایین است بنابراین ابتدا گروههای مذکور تحت پوشش برنامه های آموزشی این طرح قرار می گیرند.

د- طرح غربالگری ناشنوایی نوزادان :

دفتر پیشگیری از معلولیتهای معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی استان یزد در جهت تشخیص زود هنگام ناشنوایی برنامه غربالگری ناشنوایی نوزادی را اجرا می کند. در این برنامه همه نوزادان و شیر خواران تا قبل از یک ماهگی از لحاظ شنوایی آزمایش می شوند. تا نوزادانی که اختلالات شنوایی دارند شناسایی و به شنوایی سنج یا متخصص گوش وحلق و بینی ارجاع داده شوند تا در صورت نیاز به کشت حلزون، زمان کافی وجود داشته باشد.

با اجرای این برنامه، ناشنوایی نوزادان در بزرگسالی کاهش یافته و از صدمات جسمی، روانی، اجتماعی، اقتصادی و ... ناشی از ناشنوایی افراد در جامعه، جلوگیری خواهد شد.

ه- طرح ارتقاءذهنی شیر خواران و کودکان زیر دوسال    :

این طرح با همکاری دفتر شبه خانواده اموراجتماعی در جهت ارتقاء توان ذهنی شیرخواران وکودکان زیر دوسال بخصوص در مراکز شبه خانواده سازمان بهزیستی طراحی و در دست اجرا می باشد.


ماموریت اصلی این دفتر شامل : 

- آموزش اقدامات آگاه سازانه بعنوان يكي از اركان مداخلات پيشگيرانه

- پیشگیری از تنبلی چشم با تشخیص به موقع عوامل ایجاد کننده آن  وبدلیل اینکه بسیاری از این عوامل برای خانواده ها ناشناخته است، چشم همه کودکان در این برنامه 3 بار قبل از دبستان در سن 3، 4 و 5 سالگی مورد غربال قرار می گیرد.

- شناسايي و مداخله زود هنگام انواع اختلالات شنوايي نوزادان، با اجرای برنامه غربالگری شنوایی در بدو تولد ومداخله به موقع پزشکی، توانبخشی و يا هردوتا 6ماهگی.

- شناسایی انواع اختلالات شنوایی خصوصا التهابات گوش میانی قبل از ورود به دبستان وباتوجه به شیوع بالای ان در کودکان 3تا 5 سال(بیشتر از 15%) .

- انجام مشاوره ژنتیک در مراکز با عنايت به شيوع بالاي معلوليتهاي ناشي از اختلالات ژنتيك (بیشتر از 10%)

- غربالگری اختلالات ژنتیک در راستاي افزايش آگاهي دانش آموزان پايه دهم ويازدهم كه در سنين ازدواج.

-اجرای مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج در راستای پیشگیری از معلولیت ها برای زوجین

تعداد بازديد اين صفحه: 1130
تعداد بازديد کنندگان سايت: 15785957 تعداد بازديد زيرپورتال: 126699 اين زيرپورتال امروز: 163 سایت در امروز: 10199 اين صفحه امروز: 4