banner-behzisti
شنبه 29 دي 1397   08:23:53
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخباراستانی
1397/2/5 چهارشنبهدر قالب آپارتمان‌های اشتراکی 10 نفره برای معلولین ذهنی خفیف محقق می‌شود

استقلال اجتماعی توانخواهان ذهنی بی‌سرپرست در خانه‌های کوچک

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی گفت: توانبخشی معلولین ذهنی خفیف که با استانداردهای سطح‌بندی خدمات معلولین در سطح جهان، مطابقت دارد امسال به صورت ویژه‌تری در دستور کار بهزیستی قرار می‌گیرد. مسعود فیروزی افزود: گروه‌های مختلف معلولین، باید خدمات متناسب با وضعیت معلولیت‌شان را دریافت کنند تا حقوق انسانی آنان رعایت شده و به زندگی متناسب با سطح کم‌توانی خود دست یابند.

در قالب آپارتمان‌های اشتراکی 10 نفره برای معلولین ذهنی خفیف محقق می‌شود

استقلال اجتماعی توانخواهان ذهنی بی‌سرپرست در خانه‌های کوچک

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی گفت: توانبخشی معلولین ذهنی خفیف که با استانداردهای سطح‌بندی خدمات معلولین در سطح جهان، مطابقت دارد امسال به صورت ویژه‌تری در دستور کار بهزیستی قرار می‌گیرد.

مسعود فیروزی افزود: گروه‌های مختلف معلولین، باید خدمات متناسب با وضعیت معلولیت‌شان را دریافت کنند تا حقوق انسانی آنان رعایت شده و به زندگی متناسب با سطح کم‌توانی خود دست یابند.

وی با یادآوری اینکه در حال حاضر 5 واحد مرکز توانبخشی معلولین ذهنی خفیف در مشهد و چناران فعال هستند گفت: کارشناسان این مراکز که با ظرفیت حداکثر 10 نفر از معلولین ذهنی مرزی راه‌اندازی شده، این عزیزان را در مراحل مختلف زندگی اجتماعی، همراهی می‌کنند تا آنها به استقلال کامل برسند و در زندگی اجتماعی حضور فعال داشته باشند.

وی اضافه کرد: مشارکت اجتماعی، تحصیل، اشتغال و ازدواج از جمله مراحلی است که مددکاران، روان‌شناسان و کاردرمانان این مراکز برای طی کردن آنها معلولین را همراهی می‌کنند.

وی گفت: طرح تأسیس خانه‌های کوچک توانبخشی معلولین ذهنی خفیف که از 3 سال پیش و در دو مرکز بزرگ نگهداری و توانبخشی معلولین ذهنی بی‌سرپرست در مشهد آغاز شده در حال گسترش است و تا کنون 3 واحد در مشهد و 2 واحد در چناران تأسیس شده و یک مرکز هم در نیشابور در حال تأسیس می‌باشد.

وی بیان کرد: معلولین ذهنی مرزی که هوش‌بهر بین 50 تا 70 دارند می‌توانند با تحصیلات مقدماتی، یک‌سری آموزش‌ها و اقدامات مددکاری، در جامعه حضور مستقل پیدا کنند و علاوه بر امور شخصی، به انجام برخی تکالیف و مشاغل اجتماعی مشغول بشوند.

وی اظهار داشت: این مراکز به معلولین ذهنی مرزی بی‌سرپرست اختصاص دارد که حداکثر 10 نفر از آنان را شامل می‌شود و به صورت خانه‌های مسکونی مشترک که در هر اتاق آن 2 تا 3 نفر زندگی می‌کنند اداره می‌شود.

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی گفت: در این خانه‌ها در هر اتاق، یک مددکار و روان‌شناس حضور دارد که مددجویان را در امور روزانه و حتی حضور آنها در جامعه، همراهی و راهنمایی می‌کنند تا اینکه پس از مدتی، آنها به استقلال برسند.

وی استقلال اجتماعی این گروه از معلولین را مستلزم همکاری مردم دانست و گفت: ما باید شناخت و درک درستی از معلولین ذهنی داشته باشیم و مانند سایر شهروندان برای آنها احترام قائل باشیم زیرا آنها نیز مانند ما حق زندگی دارند و باید از تمام حقوق انسانی برخوردار باشند.

فیروزی گفت: یارانه‌ی بسیار خوبی برای مددجویان این مراکز در نظر گرفته شده، اما این یارانه برای پوشش هزینه‌های مددکاری و روان‌شناسی این عزیزان که تا مدت مشخصی، نیاز به مراقبت‌های فردی و اجتماعی دارند کافی نیست و به همین جهت، مردم و خیرین باید از این مراکز حمایت کنند

وی اظهار داشت: مسؤولان و کارکنان این مراکز، از تحصیلکردگان رشته‌های مرتبط دانشگاهی هستند و  تلاش می‌کنند مددجویان را در حداقل زمان ممکن به استقلال کامل برسانند.

وی گفت: دو واحد از این خانه‌ها تحت عنوان مراکز پناهگاهی، هم‌اکنون در داخل دو مرکز توانبخشی معلولین ذهنی مشهد قرار دارند که امسال از این مراکز منفک و به ساختمان‌های مستقل که برای همین گروه در نظر گرفته شده، انتقال می‌یابند.

وی خاطر نشان ساخت: از آنجا که آلمانی‌ها تجربیات خوبی در این زمینه دارند کارشناسانی از خانه‌های کوچک معلولین ذهنی خفیف به ایران آمده و برای کارشناسان استان‌های مختلف، دوره‌های آموزشی برگزار کرده‌اند تا بتوانیم از تجربیان این موسسات و مراکز اروپایی، بهره‌برداری مناسبی داشته باشیم.

.
نسخه قابل چاپ
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 106499
تعداد بازديد کنندگان سايت: 15787359 تعداد بازديد زيرپورتال: 126731 اين زيرپورتال امروز: 190 سایت در امروز: 11601 اين صفحه امروز: 142 دريافت RSS در امروز: 4018 دريافت RSS صفحه: 6