banner-behzisti
شنبه 29 دي 1397   07:47:12
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخباراستانی
1397/2/1 شنبهمدیر کل دفتر زنان و خانواده بهزیستی در همایش روز بزرگداشت مددکار در مشهد

باید با تغییرات جدید ساختار و کارکرد خانواده، هماهنگ شویم

مدیر کل دفتر زنان و خانواده سازمان بهزیستی کشور، فعالیت‌های این سازمان را خانواده‌محور توصیف کرد. فریبا درخشان نیا پنجشنبه شب در مراسم بزرگداشت روز مددکار در مشهد که در سالروز ولادت امام علی(ع) برگزار شد با بیان این مطلب افزود: امسال برنامه‌های تازه و گسترده‌ای در راستای پایداری اجتماعی با محوریت خانواده با کمک مددکاران اجتماعی در بهزیستی به اجرا گذاشته می‌شود.

مدیر کل دفتر زنان و خانواده بهزیستی در همایش روز بزرگداشت مددکار در مشهد

باید با تغییرات جدید ساختار و کارکرد خانواده، هماهنگ شویم

مدیر کل دفتر زنان و خانواده سازمان بهزیستی کشور، فعالیت‌های این سازمان را خانواده‌محور توصیف کرد.

فریبا درخشان نیا پنجشنبه شب در مراسم بزرگداشت روز مددکار در مشهد که در سالروز ولادت امام علی(ع) برگزار شد با بیان این مطلب افزود: امسال برنامه‌های تازه و گسترده‌ای در راستای پایداری اجتماعی با محوریت خانواده با کمک مددکاران اجتماعی در بهزیستی به اجرا گذاشته می‌شود.

وی نشاط اجتماعی، امید و احترام‌گذاری را نیازهای واقعی جامعه‌ی امروز برشمرد و گفت: اگر نگاه سیستمی داشته باشیم باید تلاش کنیم نیازهای جامعه مرتفع شود.

وی از سازمان بهزیستی به عنوان نهادی که در همه‌ی شاخص‌ها و آیتم‌های اجتماعی، نگاه تخصصی دارد نام برد و گفت: سازمان بهزیستی با به عهده‌ گرفتن 180 وظیفه و مأموریت در حوزه‌های مختلف اجتماعی، در برنامه‌ی ششم متولی سلامت اجتماعی شناخته شده است.

وی از تدوین سند سلامت اجتماعی در سازمان بهزیستی یاد کرد و گفت که پس از تأیید سازمان امور اجتماعی کشور، این سند به دستگاه‌های زیر مجموعه‌ی این نهاد و نهادهای استانی بهزیستی ابلاغ می‌شود.

وی در ادامه سخنانش به ویژگی‌ها و اصول مددکاری اجتماعی پرداخت و محوریت شعار «ارتقای پایداری محیطی و اجتماعی» را که از سوی سازمان ملل برای مددکاران اجتماعی در نظر گرفته شده، خانواده دانست.

این متخصص مددکاری اجتماعی، خلق یک جامعه‌ی متنوع و پایدار برای شهروندان امروز و آینده را مأموریت دولت‌های مبتنی بر توسعه‌ی پایدار دانست.

وی گفت: حکومت‌ها موظف به تأمین نیازهای اساسی مردم از جمله سلامت، امنیت و فرصت‌های برابر هستند.

وی تمایل به مهاجرت در بین جوانان را یک آیتم منفی در بسترسازی توسعه توصیف کرد و گفت: در حالی که جوان ایرانی باید به جایگاه خودش در بین کشورها افتخار کند اما در حال حاضر تمایل به مهاجرت از کشور به دلیل عدم احساس تعلق اجتماعی، بالا رفته است.

وی تصریح کرد: تعداد زیادی از جوانان برنامه‌ی رفتن از کشور را دارند و این خیلی برای کشور و حکومت، خطرناک است زیرا اگر این اتفاق بیفتد، کشور از سرمایه‌ی انسانی خالی می‌شود.

وی گفت: کشور ما علیرغم چالش‌ها، ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد و اگر برنامه‌ریزی بر اساس نیازهای واقعی امروز و محاسبه خطرات آینده باشد، به سمت توسعه‌ی پایدار حرکت می‌کنیم.

وی خاطر نشان ساخت: متأسفانه، کارکرد و ساختار خانواده بکلی دچار تغییر شده و این تغییر با سرعت بیشتر در دهه‌ی آینده ادامه خواهد یافت.

دکتر درخشان‌نیا افزود: باید با حفظ ارزش‌ها و اصول، خود را با این تغییرات تطبیق دهیم و اگر این تغییرات انجام نشود در سطح برنامه‌ریزی و سیاستگذاری، از واقعیت‌های جامعه، فاصله‌ی بیشتری می‌گیریم.

وی یادآور شد: دانش مددکاری اجتماعی به عنوان یک بنیان گفتمانی و تئوریک برای توسعه‌ی پایدار، باید به یک مدل عملیاتی که در همه‌ی حوزه‌های اجتماعی، شیوه‌ و تکنیک‌های اجرایی معین داشته باشد تبدیل شود.

وی ضمن تبریک برنامه‌ی مداخله‌ی روان‌شناسی و مددکاری در کاهش طلاق در خراسان رضوی گفت: به دلیل موفقیت‌آمیز بودن این برنامه، سامانه‌ی ثبت اطلاعات متقاضیان طلاق در سراسر کشور اجرایی شد و به یک طرح ملی تبدیل گردید.

وی گفت: بین قوه‌ی قضائیه و سازمان بهزیستی، تفاهم‌نامه‌ای امضا شده که تمام دعاوی حوزه‌ی خانواده قبل از مداخلات قضایی، به بهزیستی ارجاع شود.

وی از طرحی که در مجلس تحت عنوان «تعالی خانواده» مطرح شده انتقاد کرد و گفت: این طرح بیشتر گرایش افزایش بعد خانوار و فرزند‌آوری را محور قرار داده در حالی که باید پختگی بیشتری داشته باشد و کار تخصصی بیشتری روی آن انجام شود تا طرحی نتبجه‌بخش و مفید باشد.

اگر نگاه تخصصی نداشته باشیم مصایب زیادی خواهیم داشت

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: یک از دغدغه‌های مشترک بهزیستی و مددکاران اجتماعی این است که جامعه و مدیران دستگاه‌های اجرایی، جایگاه و ارزش مددکاری را درک نمی‌کنند.

حمیدرضا پوریوسف افزود: البته خود مددکاران به خاطر فقر دانشی و تقلیل‌گرایی جایگاهی، در این نگاه و درک نادرست سهیمند.

وی گفت: بومی‌سازی دانش مددکاری به اضافه‌ی استفاده از منابع روز جهان، می‌تواند در کارآمدی آن مؤثر باشد.

وی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی جامعه و لزوم نگاه تخصصی به این بحث گفت: اگر افراد متخصص در مصادر امور نباشند و نگاه تخصصی به بحث‌های اجتماعی نداشته باشند در آینده مصایب زیادی خواهیم داشت.

وی مهم‌ترین چالش کشور را مسائل و آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: آسیب‌های نظامی، اقتصادی و فرهنگی، بعد از این موضوع قرار می‌گیرند.

وی تأکید کرد: دولت یازدهم، نگاه واقع‌بینانه‌تری به مسائل اجتماعی دارد و با شفا‌ف‌سازی و واقع‌بینی، به دنبال راه حل‌های اجتماعی برای این معضلات می‌گردد.

وی گفت: دولت تدبیر و امید، به جای نگاه انکاری، نگاه پذیرشی و چاره‌سازی اجتماعی را دارد و به همین دلیل برنامه برای این کار دارد و برای آن بودجه‌ی اختصاصی تنظیم کرده است.

وی تشکیل سازمان امور اجتماعی و زیرشاخه‌های آنها در استان‌ها را در همین راستا ارزیابی کرد و در خصوص رسالت‌های مددکاران در این زمینه گفت: مددکاران اجتماعی، دماسنج جامعه هستند و می‌توانند وضعیت اجتماعی را برای مسؤولان و دستگاه‌های متولی اجتماعی، به دقت و با صراحت تبیین کنند.

وی ایجاد مطالبه‌گری در مردم را یکی از وظایف مددکاران اجتماعی دانست و گفت: مطالبه‌گری و حساس‌سازی اجتماعی، دو رسالت مهم مددکاران اجتماعی است.

آمار طلاق در شمیرانات بالای 50 درصد است

مدیر کل دفتر اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز در این همایش بر واقع‌بینی در ریشه‌یابی مشکلات اجتماعی تأکید کرد.

کمال حسینی افزود: نباید در مورد آسیب‌های اجتماعی، نگاه سطحی داشته باشیم و بگوییم، مشکلات اقتصادی باعث آسیب‌ها شده‌اند چون کشورهایی مانند افغانستان، اقتصاد و امنیت بسیار بدتر از ما دارند اما زمینه‌های آسیب‌های آنها کمتر از ماست.

وی افزایش آسیب‌های اجتماعی را معلول عوامل دیگری دانست و به عنوال مثالی از یک پدیده‌ی اجتماعی نامناسب گفت: در منطقه‌ی شمیرانات تهران، آمار طلاق بالای 50 درصد است یعنی تقریبا هر دو ازدواج، یک طلاق در پی دارد.

وی در خصوص محدود شدن بعد خانوار نیز گفت: بعد خانوار در ایران رو به کاهش است و حتی از بعضی کشورهای غربی مانند استرالیا هم پیشی گرفته و به 3 و سه دهم نفر رسیده است.

وی با اشاره به گسترش مهاجرت‌ها گفت: اگر همین‌طور پیش برویم در دهه‌ی آینده، 8 شهر بزرگ و بسیار پرجمعیت خواهیم داشت و بقیه‌ی استان‌ها و شهرها خالی می‌شوند که این تراکم و تمرکز جمعیت، خودش آسیب‌زا است.

وی ضمن اشاره به اقدامات و برنامه‌های فرهنگی دولت در استان خراسان رضوی گفت: متأسفانه نشاط اجتماعی کم داریم و به همین دلیل برنامه‌هایی برای جبران این نقیصه در دست اجراست.

وی همچنین گفت: متأسفانه تعداد خانواده‌های تک نفره در حال افزایش است، منابع آب روز به روز کاسته می‌شود، سالمندی در گسترش می‌باشد و نرخ بیکاری با توجه به دهه‌ی شستی‌ها و هفتادی‌ها همچنان نرخ بالایی است که اینها زمینه‌ی بروز آسیب‌های اجتماعی می‌باشد.

وی با اشاره به تغییرات رویکردی در برنامه‌ریزی دولت‌ها برای کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: خوشبختانه نگاه دولت از نیاز محوری که در دولت‌های پیشین بود و فقط به فکر رفع نیازهای مادی با بودجه نفت بودند، به نگاه دارایی محوری تغییر یافته که یک جهش خوب و عالی به حساب می‌آید.

وی گفت: این نگاه در دستگاه‌های حمایتی هم رو به گسترش است که وضعیت خوبی را ترسیم می‌کند.

نگاه مددکارانه باید بر عشق و محبت انسانی استوار باشد

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: علاوه بر امام علی(ع) زندگی ائمه‌ای که در روزهای شعبانیه، یادروز ولادت آنان را داریم، همچون امام حسین، حضرت ابوالفضل و امام سجاد، مصادیق واقعی مددکاری اجتماعی است.

حبیب‌ا.. آسوده مددکاری فردی را فاقد نتیجه‌ی لازم دانست و گفت: باید هدف برنامه‌های مددکاری، خانواده باشد زیرا آسیب‌ها هم منشأش خانواده است و هم هدف‌های آسیب متوجه خانواده می‌باشد.

وی ارائه‌ی خدمات متنوع و به روز را وظیفه مددکاران دانست و گفت: باید ویترینی از خدمات در اختیار مددجو قرار گیرد تا او حق انتخاب خدمات را داشته باشد.

وی افزایش منابع، آموزش و تعلیم و تزکیه را اصول رشد و توسعه مددکاری اجتماعی دانست و گفت: مردم راه و روش حرکت در مسیر درست را می‌دانند و اگر امکانات و تسهیلات حرکت در اختیارشان قرار گیرد خودشان قادر به رفتن و پیشرفت کردن هستند.

وی تأکید کرد: اتوبان دارای موانع زیاد، هیچ فایده‌ای برای حمل و نقل ندارد زیرا پیشرفته‌ترین خودروها هم در این بزرگراه در می‌مانند و قادر به حرکت نیستند بنا بر این باید موانع حرکت را از پیش پای مددجویان برداریم تا آنها در مسیری که خودشان درست می‌دانند توان حرکت داشته باشند.

وی تصریح کرد: تنگ‌نظری اداری باعث می‌شود مردم نتوانند با رشد تکنولوژی و ابزارهای توسعه هماهنگ باشند.

آسوده خاطر نشان کرد: نجات مددجویان با نگاه و رویکرد اداری و کارمندی مقدور نیست و باید نگاه مددکارانه مبتنی بر محبت و عشق انسانی را جایگزین آن کرد.

شایان ذکر است در این مراسم که با همکاری بین بخشی بهزیستی، هلال احمر، کمیته امداد، انجمن مددکاری اجتماعی خراسان رضوی، بنیاد شهید، دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل زندان‌های استان برگزار گردید 13 نفر از مددکاران نمونه با اهدای لوح تقدیر مورد قدردانی و تجلیل قرار گرفتند.

.
نسخه قابل چاپ
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 106479
تعداد بازديد کنندگان سايت: 15785949 تعداد بازديد زيرپورتال: 126698 اين زيرپورتال امروز: 162 سایت در امروز: 10191 اين صفحه امروز: 122 دريافت RSS در امروز: 4016 دريافت RSS صفحه: 4