banner-behzisti
شنبه 29 دي 1397   07:26:10
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخباراستانی
1397/2/24 دوشنبهورود خیرین بخش صنعت و تجارت به حوزه‌ی توانمندسازی معتادان بهبود یافته

بهزیستی: امسال خانه‌های بین راهی بهبودیافتگان خراسان رضوی به 20 واحد می‌رسد

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی گفت: در صورت مشارکت و همکاری خیرین، تعداد خانه‌های بین راهی استقلال پاک‌شدگان اعتیاد مشهد را به 20 واحد می‌رسانیم.

بهزیستی: امسال خانه‌های بین راهی بهبودیافتگان خراسان رضوی به 20 واحد می‌رسد

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی گفت: در صورت مشارکت و همکاری خیرین، تعداد خانه‌های بین راهی استقلال پاک‌شدگان اعتیاد مشهد را به 20 واحد می‌رسانیم.

مسعود هنربخش که در حاشیه‌ی نخستین نشست خیرین با مدیران بهزیستی استان در کمپ ماده 16 خلق‌آباد با خبرنگاران صحبت می‌کرد افزود: در حال حاضر 1700 نفر در 11 کمپ اجباری ترک اعتیاد در مشهد دوران بازپروری را می‌گذرانند و 4 واحد بین‌راهی نیز به پاک‌شدگان خدمت رسانی می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: مسئله‌ی مهم پاک‌شدگان پس از ترخیص از کمپ، ماندگاری پاکی آنها است که به اشتغال، امیدواری و انگیزه‌مندی آنها بستگی مستقیم دارد.

وی با بیان اینکه این افراد، غالبا از سوی خانواده و جامعه طرد شده‌اند گفت:‌ باید مراکزی تعریف کنیم که اینها دوباره سیر جامعه‌پذیری و زندگی عادی را در پیش بگیرند و این امر مستلزم ورود خیرین است زیرا اعتبارات دولتی برای این مسئله، کافی نیست.

هنربخش تصریح کرد: موضوع ماندگاری پاکی معتادان با همکاری و مساعدت خیرین، امری است که در چندین سال گذشته مغفول مانده و اکنون برای نخستین‌بار به همت یکی از مدیران دلسوز کمپ‌های اجباری، ارتباط خوبی با خیرین برقرار شده است.

وی به نشست خیرین با مدیران بهزیستی و مسؤولین کمپ خلق‌آباد اشاره کرد و گفت: خیرین تنها قدرت اجتماعی هستند که می‌توانند بلیه‌ی اعتیاد را از جامعه بزدایند و پاک‌شدگان را برای ادامه‌ی زندگی سالم، یاری کنند.

هنربخش در خصوص ساختار خانه‌های بین‌راهی گفت: این خانه‌ها با ظرفیت حداکثر 20 نفر راه‌اندازی می‌شوند و در آنها مددکار و روان‌شناس حضور دارند و به پاک‌شدگان یاری می‌رسانند تا آنان فرایند اجتماعی شدن و بهبودی کامل روانی را طی کنند.

وی با تأکید بر اینکه اعتیاد یک بیماری پیچیده‌ی جسمی روانی است و با درمان‌های مددکاری و روان‌شناسی در سطح اجتماع قابل درمان است گفت: اگر معتادان پاک شده را در این خانه‌ها برای زندگی مستقل و سالم همراهی نکنیم ساقی‌ها دوباره آنها را به راحتی جذب می‌کنند و آنان به همان دوران مذلت‌بار بیماری اعتیاد برمی‌گردند.

وی گفت: توانمندسازی معتادان پاک‌شده، مهم‌ترین بخش پروسه‌ی درمان اعتیاد است که اگر درست، کامل و علمی انجام نشود، کل هزینه‌هایی که دولت و جامعه بابت جمع‌آوری، نگهداری، ترک و درمان معتادان انجام می‌دهد به هدر می‌رود.

وی با خاطر نشان ساختن اینکه در صورت عدم پرداختن به خانه‌های بین‌راهی، تنها 10 درصد تا 15 درصد معتادان پاک شده قادر به ادامه‌ی پاکی هستند گفت: خیرین باید بیش از گذشته وارد این حیطه شوند زیرا درمان کامل معتادان و مانایی پاکی در آنها، به افزایش ضریب امنیت اجتماعی می‌انجامد که در نهایت، زندگی همه‌ی جامعه، بهتر می‌شود.

هنربخش گفت: در گذشته تصور می‌شد که معتاد از مصرف مواد، لذت می‌برد و صرفا این کار را به خاطر لذت‌جویی انجام می‌دهد بنا بر این خیرین با این فرض، تمایل و رغبتی برای مشارکت در امر درمان و توانمندسازی معتادان نداشتند.

وی اضافه کرد: اما امروز ثابت شده که معتاد بیمار است و مصرف مواد مخدر برای او توأم با درد و رنج است بنا بر این همه‌ی جامعه باید کمک کنند که این عضو بیمار بهبود یابد و بتواند به جامعه‌اش خدمت کند.

وی گفت: در نشست خیرین، صحبت‌های بسیار مفیدی از سوی کارآفرینان که غالبا در بخش صنعت و تجارت مشغول فعالیت هستند مطرح شد و مقرر گردید از این پس، گروه‌های دیگری از این عزیزان برای بازدید از فرایند نگهداری و درمان معتادان متجاهر بازدید داشته باشند تا زحمات دولت و بهزیستی برای این امر را بدانند.

وی تصریح کرد: از زمان واگذاری مراکز ماده 16 به سازمان بهزیستی، فرایند درمان با رویکرد درمان اجتماع‌محور و توانمندسازی در دستور کار قرار گرفته و خیرین و کارآفرینان بازدید کننده نیز از خدماتی که برای این عزیزان انجام می‌شود ابراز تعجب و خوشحالی کردند.

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی گفت: بسیاری از معتادان پاک شده در این مراکز، پس از طی دوره‌ی سه ماهه‌ی اقامت، تقاضای ماندن و تمدید دوره را دارند زیرا هم از بیرون رفتن و افتادن دوباره در دام ساقیان مواد مخدر می‌ترسند و هم اینکه مهارت‌های اجتماعی، مهارت‌های زندگی و سرپناهی برای زندگی ندارند.

وی تأکید کرد: با خیرین و کارآفرینان به تفاهم رسیدیم که در هر مقطع زمانی، بهبودیافتگان مراکز اجباری که غالبا دارای مهارت‌های فنی بالایی هستند در مراکز صنعتی و تولیدی بکارگیری شوند تا زندگی آنها به روال عادی برگردد و آنها بتوانند در خانواده پذیرش شوند.

.
نسخه قابل چاپ
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 106463
تعداد بازديد کنندگان سايت: 15785354 تعداد بازديد زيرپورتال: 126677 اين زيرپورتال امروز: 146 سایت در امروز: 9596 اين صفحه امروز: 106 دريافت RSS در امروز: 4015 دريافت RSS صفحه: 3