banner-behzisti
شنبه 29 دي 1397   08:06:47
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخباراستانی
1397/2/18 سه‌شنبهمدیر کل بهزیستی خراسان رضوی در مراسم افتتاح مرکز خدمات روزانه سالمندان «یادگار»:

هدف از تأسیس مراکز سالمندان، بالا بردن کیفیت زندگی این گروه است

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی حیات اجتماعی سالمندی در جامعه را نیازمند برنامه‌ریزی فوری، دقیق و فراگیر برای بالا بردن کیفیت زندگی این قشر از جمعیت که به گفته‌ی او روز به روز در حال افزایش هستند دانست.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی در مراسم افتتاح مرکز خدمات روزانه سالمندان «یادگار»:

هدف از تأسیس مراکز سالمندان، بالا بردن کیفیت زندگی این گروه است

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی حیات اجتماعی سالمندی در جامعه را نیازمند برنامه‌ریزی فوری، دقیق و فراگیر برای بالا بردن کیفیت زندگی این قشر از جمعیت که به گفته‌ی او روز به روز در حال افزایش هستند دانست.

حمیدرضا پوریوسف که در مراسم افتتاح مرکز روزانه سالمندان یادگار صحبت می‌کرد گفت: در حال حاضر در برابر هر سالمند سه کودک در جمعیت داریم اما در دهه‌ی آینده به وضعیتی خواهیم رسید که در مقابل هر سه سالمند، فقط یک کودک خواهیم داشت که این مسئله برای کل جمعیت یک بحران درست می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: البته سالمند شدن جمعیت، تنها مشکل کشور ما نیست بلکه کشورهای پیشرفته، سال‌هاست که به این مسئله دچار شده‌اند اما آنها برنامه‌ریزی مناسبی که با شرایط توسعه‌یافتگی اجتماعی همخوانی دارد داشته‌اند و این مشکل را حل کرده‌اند.

این روان‌پزشک مهم‌ترین چالش‌های دوران سالمندی را مشکل اضطراب، افسردگی، بیماری‌های روانی، تنهایی، بالا رفتن هزینه‌های زندگی همراه با کاهش درآمد و بیماری‌های جسمی برشمرد.

وی افزود: کسانی که در تأسیس مراکز روزانه سالمندان وارد می‌شوند قدم در راه مقدسی گذاشته‌اند زیرا تلاش‌شان این است که کیفیت زندگی سالمندان را بالا ببرند.

وی گفت: آنچه که ما بد پیر شدن می‌نامیم پایین بودن کیفیت زندگی سالمند است که به خاطر گرفتاری‌های خانواده‌های امروزی و تنها ماندن سالمند، این کیفیت کاهش یافته و پیر شدن را به مشکلی در همه‌ی ابعاد،تبدیل می‌کند.

دکتر پوریوسف مسائل روحی روانی سالمندان را پیجیده توصیف کرد و گفت: افسردگی جوانان و میان‌سالان معمولا با گوشه‌گیری مشخص می‌شود اما در سالمندی، این بیماری با نشانگان متفاوتی از جمله بی‌قراری و ناآرامی، بالا رفتن ریسک خودکشی و اضطراب همراه می‌شود.

وی از خانواده‌ها خواست مسائل و مشکلات سالمندان را جدی‌ بگیرند و تلاش کنند کیفیت زندگی آنها را بالا ببرند.

وی در عین حال، سالمندی را دوران بازشکوفایی دانست و گفت: بسیاری از سالمندانی که در مراکز مقیم هستند و در دوران زندگی خود فرصت بروز استعدادهای خود را نداشته‌اند اکنون در این سنین، به فکر پرورش استعدادهای خفته می‌افتند و با فراهم شدن زمینه‌ها به بازشکوفایی این استعدادها دست می‌یابند که نقش مهمی در حفظ سلامت روانی و سرزندگی آنها می‌شود.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی از تنهایی به عنوان یک مشکل مهم در سالمندان یاد کرد و گفت: باید به سالمندان توجه بیشتری داشته باشیم زیرا آنها می‌خواهند نتایج زندگی خود را در دوران پیری مشاهده کنند و با فرزندان و بستگان، رابطه‌ی فعال‌تری داشته باشند که باید به این خواسته‌ی آنها توجه کنیم.

وی تصریح کرد: مخاطب صحبت من در باره مشکلات و چالش‌های دوران سالمندی، مسؤولان و برنامه‌ریزان اجتماعی استان و کشور هستند زیرا این بایدها را کسی باید به مرحله‌ی اجرا برساند.

وی همچنین از شهروندان خواست در دوران فعالیت جوانی و میان‌سالی، حق بیمه‌ای برای مراقبت سالمندی پرداخت کنند تا در دوران سالمندی، دغدغه‌ی مالی که چالش مهمی در این دوران است نداشته باشند و با خیال آسوده به حیات خویش ادامه دهند.

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی نیز در این مراسم، گرایش اصلی سازمان بهزیستی در بخش سالمندی را تأسیس مراکز خدمات روزانه برای سالمندان عنوان کرد.

دکتر مسعود فیروزی گفت:‌ اگر زمینه‌های لازم در شهرستان‌های استان ایجاد شود ما از تأسیس حداقل یک مرکز روزانه سالمندان در هر شهرستان حمایت می‌کنیم.

وی تأکید کرد: خانواده‌ها در صورتی که به خدمات این مراکز آشنا باشند ترجیح می‌دهند که سالمندشان را در طول روز به این مراکز ببرند تا آنها در شرایط بسیار خوب در کنار همنوعان و با امکانات فرهنگی و اجتماعی مناسب، زندگی روزانه را سپری کنند و شب را در کنار خانواده بگذرانند تا ارتباط عاطفی آنها نیز حفظ شود.

وی گفت: بسیاری از دغدغه‌های فکری و روانی سالمندان، مربوط به قطع ارتباط عاطفی با خانواده و اطرافیان است و بسیاری از کسانی که در مراکز شبانه‌روزی سالمندان هستند از این قطع ارتباط رنج می‌برند.

وی با بیان اینکه سن شروع سالمندی و سن امید به زندگی در دوران جدید یک فاصله‌ی طولانی شده است گفت: در حالی که سن آغاز سالمندی 60 سال است در گذشته سن امید به زندگی 63 سال بود اما امروز این سن به حدود 80 سال رسیده و این تغییرات معنایش این است که ما باید برای 20 سال زندگی برنامه‌ریزی داشته باشیم.

فیروزی تصریح کرد: متأسفانه بسیاری مسؤولین و برنامه‌ریزان هنوز بر مبنای همان تفکر دوران گذشته، برای یک دوره سه یا پنج ساله برنامه دارند در حالی که امروز فاصله بین شروع سالمندی و پایان زندگی بین 20 تا 30 سال است که یک عمر به حساب می‌آید و برنامه‌ریزی کامل، دقیق و جامعی می‌خواهد که هم خانواده و هم جامعه باید در آن سهیم باشند.

وی گفت: امروز دیگر نمی‌توان هر روز به سالمند گفت به پارک برو یا برو از سر کوچه نان بگیر و یا با این بچه بازی کن تا وقت بگذرد، زیرا سالمند هم مثل ما یک زندگی طولانی را در پیش دارد و باید برای درازمدت، بتواند فعالیت مفید و سالم و مستمر داشته باشد.

دکتر فیروزی، بروز سالمندی در جامعه را یک مسئله‌ی جهانی توصیف کرد و گفت: هنوز نرخ سالمندی جامعه‌ی ما زیر نرم جهانی است زیرا کشورهایی مانند ژاپن با 30 درصد و کشورهای توسعه یافته اروپایی با 16 درصد خیلی بالاتر از 9 درصد سالمندی ما هستند.

وی ادامه داد: اما تفاوت آنها با ما در این است که آنها این دوران زندگی را یک دوره‌ی پویا، کارآمد، غنی و ارزشمند تعریف کرده و برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند اما در کشور ما با این تصور غلط که سالمند بزودی از دنیا می‌رود و چندسال باقیمانده را هر طور بگذراند تفاوتی ندارد به این سنین بی‌توجه هستند.

وی خاطر نشان کرد: سالمندان هم مثل جوانان و میان‌سالان، باید از نظر کیفیت زندگی مورد توجه قرار گیرند و پاسخ یک عمر زحمت و تلاش آنها دانسته شود چون آنها هم حق دارند که از یک زندگی ایده‌آل، سالم، آسوده توأم با سرزندگی و تلاش برخوردار باشند.

وی در پایان یادآور شد: ملاک و معیار ما در مراکز روزانه سالمندان، مراکز خوب و سطح بالا هستند که فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی بسیار خوبی برای مشتریان خود ترتیب می‌دهند بنا بر این کسانی که به این حوزه ورود می‌کنند باید دانش این حوزه را در اختیار داشته و یک پکیج کامل خدماتی مربوط به این دوران را به عزیزان سالمند ارائه کنند.

شایان ذکر است در این مراسم، مرکز خدمات روزانه سالمندان یادگار با25 نفر ظرفیت اولیه در خیابان مهدی واقع در بلوار فردوسی مشهد به مدیریت خانم دکتر مرجان میرزایی افتتاح شد..

در این مرکز خدمات درمانی، پزشکی، پیراپزشکی، فرهنگی و تفریحی به سالمندان ارائه می‌شود.

.
نسخه قابل چاپ
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 106490
تعداد بازديد کنندگان سايت: 15786460 تعداد بازديد زيرپورتال: 126717 اين زيرپورتال امروز: 178 سایت در امروز: 10702 اين صفحه امروز: 133 دريافت RSS در امروز: 4017 دريافت RSS صفحه: 5