banner-behzisti
شنبه 29 دي 1397   08:05:26
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخباراستانی
1397/2/25 سه‌شنبهرئیس دبیرخانه توسعه و نظارت بر مراکز و مؤسسات این نهاد در مشهد اعلام کرد:

سازمان بهزیستی، تنها نهاد قانونی صدور مجوز مؤسسات خیریه است

رئیس دبیرخانه توسعه و نظارت بر مراکز و مؤسسات خیریه سازمان بهزیستی کشور از وجود گزارشات گلایه‌آمیز دستگاه‌های امنیتی در خصوص عملکرد برخی موسسات خیریه خبر داد.

رئیس دبیرخانه توسعه و نظارت بر مراکز و مؤسسات این نهاد در مشهد اعلام کرد:

سازمان بهزیستی، تنها نهاد قانونی صدور مجوز مؤسسات خیریه است

رئیس دبیرخانه توسعه و نظارت بر مراکز و مؤسسات خیریه سازمان بهزیستی کشور از وجود گزارشات گلایه‌آمیز دستگاه‌های امنیتی در خصوص عملکرد برخی موسسات خیریه خبر داد.

جهان حیدری صبح امروز سه‌شنبه 25 اردیبهشت 97 در نخستین نشست توجیهی آموزشی مدیران و حسابداران موسسات خیریه‌ی تحت پوشش بهزیستی خراسان رضوی با اعلام این خبر گفت: صدور مجوز مؤسسات خیریه در سطح کشور در حال ساماندهی است و بنا بر این است که فقط سازمان‌هایی که طبق قوانین مصوب مجلس اختیار صدور مجوز دارند این کار را انجام دهند.

وی از همایش مدیران و حسابداران مراکز و مؤسسات خیریه‌ی خراسان رضوی به عنوان یک ابتکار و تجربه‌ی نو در بهزیستی استان یاد کرد و گفت: این تجربه پس از بررسی در ستاد بهزیستی کشور به عنوان تجربه‌ی موفق در سطح کشور اجرایی خواهد شد.

وی از پراکندگی و تکثر صدور مجوزهای مؤسسات خیریه توسط دستگاه‌های مختلف گلایه کرد و گفت که این چندگانگی، موجب بروز مشکلاتی در نظارت بر عملکرد این مؤسسات شده است.

وی تصریح کرد: به‌جز سازمان بهزیستی که بر اساس قانون مصوب مجلس، اعطای مجوز به مؤسسات خیریه را عهده‌دار شده، هیچ دستگاه دیگری حق صدور مجوز برای این مؤسسات را ندارند.

وی خاطر نشان کرد: وزارت کشور پیش از این، صدور مجوز توسط دستگاه‌های مختلف را تجمیع کرده بود و مقرر بود که فقط این نهاد مجوزها را صادر کند و تنها سازمان بهزیستی می‌تواند حسب قانون به صورت مستقل این مجوزها را صادر نماید اما با گذشت زمان، این تجمیع، کم‌رنگ شده و دستگاه‌های دیگری کماکان مجوزهای مؤسسات خیریه را صادر می‌کنند که مشکلاتی را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: به همین جهت در حال تعامل و رایزنی با وزارت کشور و سایر دستگاه‌های متولی هستیم که روش تجمیعی صدور مجوز بار دیگر فعال شود و چنانچه مجوز مؤسسه‌ای توسط وزارت کشور یا سازمان بهزیستی به هر دلیلی ابطال گردید، این مؤسسه نتواند از نهاد یا دستگاه دیگری، مجوز فعالیت مجدد بگیرد.

حیدری گفت: همچنین با معاونت اطلاعات امنیت ناجا و سایر نهادهای قانونی، در حال رایزنی و تفاهم هستیم که فرایند صدور مجوز و نظارت بر مؤسسات خیریه، قانونمندتر شود تا افراد سودجو نتوانند از خلاء قانونی، استفاده کنند.

وی یادآور شد: 40 هزار مؤسسه در سطح کشور زیر نظر بهزیستی فعالیت دارند که فعالیت آنها به صورت ضابطه‌مند، تحت نظارت و بررسی قرار دارد و بهزیستی با موسساتی که قوانین را رعایت نکنند برخورد قانونی خواهد کرد.

رئیس دبیرخانه توسعه و نظارت بر مراکز و مؤسسات خیریه سازمان بهزیستی کشور گفت: ما با عملکرد جزیره‌ای دستگاه‌ها موافق نیستیم زیرا همه‌ی ما مدیر و مسؤول یک دولت هستیم و در یک نظام زندگی می‌کنیم بنا بر این باید یک رویه‌ی واحد در صدور مجوزها و نظارت بر فعالیت‌ها داشته باشیم.

وی از راه‌اندازی سامانه‌ی واحد نظارت بر عملکرد مؤسسات خیریه خبر داد و گفت: در این سامانه، اطلاعات تمام مؤسسات خیریه در منظر نظارت مدیران دولت قرار خواهد گرفت و شفافیت عملکردها به صورتی خواهد بود که همه‌ی ذی‌نفعان و ناظران بتوانند فعالیت‌ها را به طور کامل ببینند.

وی تأکید کرد: مؤسسات خیریه به صورت داوطلبانه برای کمک به جامعه‌ی هدف بهزیستی وارد خدمت شده‌اند و نباید طوری باشد که این هدف مقدس فاصله بگیرند.

وی خاطر نشان کرد: وقتی مجوز فعالیت به یک فرد یا مؤسسه اعطا می‌شود فرد یا گروه مجوز گیرنده باید خود را موظف به رعایت دستورالعمل‌ها و ضوابط بداند زیرا بهزیستی به عنوان دستگاه صادرکننده‌ی مجوز باید نسبت به عملکرد این مؤسسه در قبال دستگاه‌های نظارتی پاسخگو باشد.

وی با اشاره به راهبردهای سازمان بهزیستی در زمینه‌ی نظارت بر مؤسسات خیریه گفت: مدیران ارشد سازمان بهزیستی بر نظارت دقیق و عمیق بر عملکرد و شفافیت مالی مراکز و مؤسسات خیریه، سیاسگذاری روشن و برنامه‌ای در مورد این مراکز و مؤسسات، و نیز تسریع در فرایند صدور مجوزها تأکید دارند و در دوران مدیریت جدید، رفع این دغدغه‌ها مورد اهتمام خواهد بود.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی: مؤسسات خیریه، واجب را فدای مستحب نکنند

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی نیز در این همایش تصریح کرد: فعالیت در امور خیریه، یک امر مستحب است اما ایفای حق‌الناس یک امر واجب می‌باشد بنا بر این نباید یک واجب فدای یک امر مستحبی بشود.

دکتر حمیدرضا پوریوسف افزود: اطلاع داریم که برخی مؤسسات از پرداخت حقوق و مزایای قانونی به کارکنان خود سر باز می‌زنند و این امر کیفیت خدمات آنها را به مددجویان کاهش می‌دهد بنا بر این مؤسسات و مراکز غیر دولتی، باید تأمین حقوق و مزایای قانونی کارکنان را در اولویت هزینه‌های خود قرار دهند.

وی گفت: برخی مؤسسات سعی در افزایش فضای فیزیکی و احداث و خرید ساختمان دارند که به جای خود امر خوبی است اما از دیدگاه بهزیستی، تأدیه‌ی حقوق قانونی کارکنان، اولویت اول این مراکز است و توسعه فضای فیزیکی یا امکانات و تجهیزات در درجات بعدی اهمیت قرار دارد.

رئیس کمیسیون صدور مجوز مؤسسات غیر دولتی بهزیستی خراسان رضوی افزود: برخی مؤسسات که از بهزیستی مجوز گرفته‌اند به افراد و نهادهایی که تحت پوشش بهزیستی نیستند کمک می‌کنند یا خدمات می‌دهند که این کار شرعا و قانونا اشکال دارد زیرا مجوز بهزیستی برای حمایت از مددجویان خود این سازمان صادر می‌شود و فعالیت‌های مؤسسه نیز باید در جهت منافع مددجویان بهزیستی باشد.

وی از مدیران مؤسسات خیریه و مراکز تحت پوشش بهزیستی خواست به هزاران مددجویی که از نظر کلی باید از بهزیستی خدمت بگیرند اما در بهزیستی پرونده ندارند کمک کنند و به آنها نیز توجه داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: تنها 10 درصد مددجویان بهزیستی زیر پوشش مستقیم مؤسسات و مراکز غیر دولتی تحت نظارت بهزیستی هستند بنا بر این فضای خدمت برای مددجویان بسیار گسترده است و مؤسسات خیریه می‌توانند این عزیزان را که از خدمات حمایتی و توانمندسازی بهره‌ای نمی‌برند تحت حمایت خود بگیرند.

وی تصریح کرد: مجوزی که توسط بهزیستی برای فعالیت این مؤسسات صادر می‌شود به آنها حق جذب مشارکت‌های مردمی را می‌دهد و این مؤسسات باید در مقابل این امتیاز، تحت قوانین و مقررات بهزیستی فعالیت کنند و فقط به مددجویان عزیز بهزیستی که جزو محروم‌ترین اقشار جامعه هستند خدمات بدهند.

وی گفت: رعایت ضوابط بهزیستی، حرکت در چهارچوب قوانین و مفاد اساسنامه، رویکرد تخصصی به جای خدمات عمومی، تلاش برای توانمندسازی مددجویان، سوگیری به سمت پیشگیری از آسیب‌ها و معلولیت‌ها، و نگاه انسانی و غیر انتفاعی، از دیگر رویکردهای مورد انتظار بهزیستی از مؤسسات خیریه و مراکز تحت پوشش می‌باشد.

وی با بیان اینکه شأنیت کار خیر با نگاه صرف اقتصادی،‌ منافات دارد تأکید کرد: برخی مؤسسات در چندین بانک حساب‌هایی به نام افراد مختلف دارند که این از نظر ما صحیح نیست و طبق قانون، هر مؤسسه فقط باید یک حساب بانکی در یک بانک رسمی که توسط بانک مرکزی به رسمیت شناخته شده داشته باشند و تمام امور مالی مؤسسه در همین حساب انجام گیرد.

دکتر پوریوسف با یادآوری اینکه مدیران بهزیستی در قبال مجوزهای صادره، به دستگاه‌های نظارتی و قانونی پاسخگو هستند گفت: ما از مؤسسات حمایت می‌کنیم مشروط به اینکه تمام فعالیت‌ها و خدمات این مؤسسات در جهت توانمندسازی و استقلال مددجویان باشد.

وی با اشاره به نام‌گذاری سال جاری به عنوان حمایت از کالای ایرانی، از مؤسسات خیریه خواست به تولیدات مددجویان بهزیستی نگاه ویژه‌ای داشته باشند و مایحتاج و هدایای خود در مراسمات را از این گروه کالاها تأمین نمایند.

شایان ذکر است این همایش توسط یک شرکت حسابداری و حسابرسی غیر دولتی برگزار شد و در آن، یکصد تن از مدیران و حسابداران مراکز و مؤسسات غیر دولتی استان، از آموزش‌های علمی و تخصصی پیرامون شفاف‌سازی عملکرد مالی و یکپارچه‌سازی نظام حسابداری و مالیاتی برخوردار شدند.

.
نسخه قابل چاپ
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 106489
تعداد بازديد کنندگان سايت: 15786419 تعداد بازديد زيرپورتال: 126716 اين زيرپورتال امروز: 177 سایت در امروز: 10661 اين صفحه امروز: 132 دريافت RSS در امروز: 4017 دريافت RSS صفحه: 5