banner-behzisti
شنبه 29 دي 1397   07:20:39
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخباراستانی
1397/2/22 شنبه

اشتغال و توانمندسازی مددجویان بهزیستی جزو بهترین عبادات است

دبیر کل خانه صنعت و معدن خراسان رضوی: عملکرد بهزیستی در زمینه‌ی اشتغال و توانمندسازی مددجویان، ستودنی است نماینده‌ی خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به فعالیت غیر مفید دلالان ارز گفت: پول نباید ابزار کسب درآمد شود چون این نوع تبادل اقتصادی، انگیزه‌ی تولید و کار مولد را از بین می‌برد.

نماینده خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری در نشست کمیته‌ی صنعت «مانا»

اشتغال و توانمندسازی مددجویان بهزیستی جزو بهترین عبادات است

دبیر کل خانه صنعت و معدن خراسان رضوی:

عملکرد بهزیستی در زمینه‌ی اشتغال و توانمندسازی مددجویان، ستودنی است

نماینده‌ی خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به فعالیت غیر مفید دلالان ارز گفت: پول نباید ابزار کسب درآمد شود چون این نوع تبادل اقتصادی، انگیزه‌ی تولید و کار مولد را از بین می‌برد.

آیت‌ا.. سید احمد حسینی که در نشست کمیته‌ی صنعت و معدن «مانا» (نهضت اشتغال، مشارکت اجتماعی) با مدیران بهزیستی خراسان رضوی سخن می‌گفت افزود: تولید کالا و ثروت، از مهم‌ترین عبادات است که موجب توسعه‌ی رفاه اجتماعی می‌شود اما کار غیر مولد و غیر مفید به جهت اینکه تأثیری در افزایش ثروت اجتماعی ندارد ضد تولید می‌باشد و افزایش فقر اجتماعی را دامن می‌زند.

وی با اشاره به آیات و روایات دینی در زمینه‌ی کار مفید و نتیجه‌بخش اقتصادی گفت: بانک‌ها نمونه‌ی کار مبادله‌ی پول و کار غیر مفید هستند که تبدیل به تشکیلات بزرگی در کشور شده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: هر لحظه یک بانک درست می‌شود و تفاوتی بین بانک خصوصی و دولتی هم نیست، زیرا مبنای کار همه‌ی آنها تبادل پول است که ضد تولید و ضد قداست می‌باشد.

وی گفت: همه‌ی این بانک‌ها باید ادغام شده و یکی دو بانک کافی می‌باشد که حوایج اقتصادی بخش تولید و تجارت سالم را رفع کنند.

آیت‌ا.. حسینی گفت: در حال حاضر، گران‌ترین ساختمان‌ها و بهترین امکانات هم در اختیار همین بانک‌هاست که درآمد خود را از حاصل تولید تأمین می‌کنند و این به معنای کشیدن شیره و خون تولید و توسعه‌ی جامعه می‌باشد.

وی با بیان اینکه در کار تجارت سالم، سود بیش از حد متعارف، مکروه است گفت: تجارت واقعی آن است که فقط هزینه‌ی واقعی کار واسطه‌ای در تولید برای رساندن محصول به مشتریان و مصرف‌کنندگان، میزان سود را تعیین کند نه اینکه هر کس هر چه دلش خواست سود بگیرد و کسی هم نباشد که به کارش رسیدگی کند.

وی در توصیف کار تولید گفت: کاری که برای منافع شخصی نباشد و برای رفاه اجتماعی شود مصداق غنای معنوی است زیرا تولید کنندگان، در کار تولید، منافع شخصی را دنبال نمی‌کنند بلکه به منافع کل جامعه می‌اندیشند و به اقتصاد و توسعه‌ی کشور سود می‌رسانند.

نماینده خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری گفت: اما فعالیت سودجویان و مبادله‌گران پول که پول را ابزار کسب درآمد قرار می‌دهند صرفا به منافع شخصی می‌اندیشند که مصداق حرص و طمع است و منافع جامعه را به خطر می‌اندازد.

وی با اشاره به افزایش اشتغال و حضور اجتماعی بانوان گفت: اشتغال خانم‌ها و حضور اجتماعی گسترده‌ی آنان، مشکلاتی در حوزه‌ی خانواده ایجاد می‌کند که باید مدیریت بشود.

وی از بهزیستی و خانه صنعت و معدن به خاطر تلاش برای اشتغال و توانمندسازی مددجویان قدردانی کرد و گفت: این تلاش‌ها جزو بهترین عبادت‌ها است و در نزد خدا، اجر بالایی دارد.

ابراهیمی: 150 تا 200 مددجو در مراکز صنعتی بکارگیری می‌شوند

دبیر کل خانه صنعت و معدن خراسان رضوی نیز در این نشست ضمن تأکید بر مقدس بودن کار بهزیستی گفت: اهمیت و تقدس بهزیستی اگر بیشتر از مسجد نباشد کمتر نیست.

دکتر فیروز ابراهیمی افزود: هر تشکیلات و دستگاه اجرایی، با نگاه درست تیم مدیریتی آن به عرش می‌رسد و بهزیستی چنین دستگاهی است که با مدیریت فعلی آن، به صورت همه جانبه و علمی به منافع مددجویان توجه می‌کند.

وی کارآفرینی، اشتغال و توانمندسازی مددجویان را سه محور مورد توجه مدیران بهزیستی استان عنوان کرد و گفت: تیم مدیریتی بهزیستی خراسان رضوی، بسیار مثبت و مفید عمل می‌کنند و نگاه درستی به موضوع اشتغال و رفاه مددجویان دارند که این امر ستودنی و امیدبخش است.

وی با اشاره به تجربیات سایر کشورها در زمینه‌ی توجه به کارآفرینان و تولیدکنندگان گفت: در ژاپن، بیشترین نوع تکریم و احترام را برای کارآفرینان قائل هستند و در بعضی کشورهای اروپایی، کارآفرینان می‌توانند در صورت اضطرار، از خطوط قرمز راهنمایی و رانندگی عبور کنند و جریمه نشوند.

وی به رهنمودهای رهبری در زمینه حمایت از تولید اشاره کرد و گفت: همان‌طور که رهبری می‌فرمایند که من از بیکاری یک کارگر خجالت می‌کشم، ما هم به پیروی از ایشان، به کمک و یاری بهزیستی آمده‌ایم تا به اشتغال مددجویان کمک کنیم و در توانمندسازی آنان نقش ایفا نماییم.

وی گفت: در 6 هزار واحد صنعتی استان 200 هزار نفر اشتغال مستقیم داریم و در کل مراکز تجاری، صنعتی و معدنی استان حدود 15 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده است.

وی گفت: در حال برنامه‌ریزی یک برنامه‌ی درازمدت اشتغالی برای مددجویان بهزیستی هستیم و در نظر داریم در یک برنامه‌ی 10 ساله 50 درصد از ظرفیت اشتغالی مراکز صنعتی و تجاری را به مددجویان بهزیستی اختصاص دهیم.

ابراهیمی گفت: در فاز اول بنا داریم تا روز صنعت، 150 تا 200 مددجوی بهزیستی را به کار گیری کنیم.

وی با اشاره به فعالیت‌های کارآفرینان در زمینه‌ی توانمندسازی جامعه هدف بهزیستی گفت: همین حالا هم چندین واحد صنعتی، تعداد زیادی از مددجویان بهزیستی را بکارگیری کرده‌اند از جمله یک مرکز تولیدی که 50 درصد کارکنانش را معتادان پاک شده تشکیل می‌دهند.

وی گفت: همکاری صنعتگران و کارآفرینان در خانه اصناف و خانه صنعت و معدن، نیازمند اقدامات و همکاری‌های متقابل بهزیستی است و انتظار داریم دوستان عملگرای ما در بهزیستی، اقدامات و همکاری‌های لازم را داشته باشند.

مدیر کل بهزیستی: اغلب کارجویان به دنبال کار پشت میزی هستند

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی نیز در این نشست با تشکر از نماینده خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری و خانه صنعت و معدن خراسان رضوی که در این جلسه شرکت کرده‌اند گفت: آقای رئیس جمهور در سفر اخیرشان به خراسان رضوی فرمودند که خراسان رضوی با 30 میلیون زائر سالانه، باید حتی یک بیکار نداشته باشد و ما هم در راستای اجرایی کردن فرمایش ایشان، به دنبال ایشان هستیم که بیکاری را در گروه هدف خود به حداقل برسانیم.

دکتر حمیدرضا پوریوسف با برشمردن فعالیت‌های بهزیستی گفت: 120 هزار دارندگان انواع معلولیت، جزو جمعیت پوششی بهزیستی خراسان رضوی هستند و کل جمعیت هدف ما در استان نزدیک به نیم میلیون نفر است.

وی با بیان اینکه معتادان پاک شده یکی از گروه‌های نسبتا پر جمعیت تحت پوشش ما هستند گفت: مشکل اشتغال این افراد، یک مشکل جدی است زیرا اشتغال، متضمن پاکی آنها می‌باشد و تمام تلاش‌ برای اشتغال آنها در همین جهت است.

وی با اشاره به ویژگی‌های روانی و فکری جمعیت هدف بهزیستی گفت: اغلب مددجویان ما از نظر فکری، جسمی، ذهنی یا اجتماعی، دچار مشکلات و کم‌توانی‌هایی هستند که باید تقویت شده و توانمندی آنها به حدی برسد که خودشان بتوانند مستقلا وارد فعالیت شغلی و اجتماعی شوند.

وی افزود: طرح مانا که با همکاری کارآفرینان و خیرین حوزه‌ی اشتغال پی‌ریزی گردیده در راستای دستیابی به همین هدف بوده است.

وی تصریح کرد: متأسفانه نه تنها در بین جامعه هدف بهزیستی، بلکه در بین بیشتر جویندگان کار و جوانان، فرهنگ کار و تلاش کم‌رنگ می‌باشد و بیشتر به دنبال پولدار شدن یک شبه و مشاغل پشت میز نشینی هستند.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی، کارآفرینان صنعت، معدن و تجارت استان را سرداران واقعی سازندگی نامید و گفت: مشارکت این بخش در امید‌بخشی و معیشت مددجویان بهزیستی، بسیار بالاست و در نظر داریم با کمک مشاوران فکری این بخش، کمک‌های مستقیم بهزیستی به مددجویان را به کمک‌های غیر مستقیم و توانمندی آنها اختصاص دهیم تا آنها برای همیشه به استقلال برسند.

.
نسخه قابل چاپ
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 106454
تعداد بازديد کنندگان سايت: 15785202 تعداد بازديد زيرپورتال: 126663 اين زيرپورتال امروز: 139 سایت در امروز: 9444 اين صفحه امروز: 97 دريافت RSS در امروز: 4015 دريافت RSS صفحه: 3